Rok 2015 - Galeria Sztuki Bałysówka

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wydarzenia
 
 


Rok 2015


 
 
 


17 sierpień
 
 
 "Lato z Ośrodkiem Kultury w Tomicach"
 
 
     
        17-go sierpnia w Bałysówce były dzieci, które brały udział w zajęciach "Lato z Ośrodkiem Kultury w Tomicach". 

      Zwiedziły galerię,chociaż wiele z nich było tu już wielokrotnie. Następnie przygotowałam dla nich niezwykłe malowanie. Kwiaty i motyle na deskach, z których powstanie płotek do tworzonego tarasu przed Bałysówką. Potem grill i z apetytem zjedzone kiełbaski. Wszystkie dzieci losowały nagrody i każde z nich dostało prezent wykonany ręką artysty. Były to zakładki do książki, rzeźbione ptaszki, malowane kamienie, czy sówki z napisem Bały-sówka
 
 
 




14 sierpnia - 10 października
 Galeria Sztuki Bałysówka w Wadowickiej Bibliotece Publicznej
 


      Galeria Sztuki Bałysówka na wystawie zorganizowanej w Wadowickiej Bibliotece Publicznej przedstawia prace twórców, którzy czynnie uczestniczą w wystawach w galerii w Tomicach.

      Pracownia Wincentego Bałysa w Wadowicach w latach 1933-1939 była magicznym miejscem spotykania się artystów takich jak: Wincenty Bałys, Roman Brańka, Ludwik Jach, Józef Jura, Michał Kręcioch, Karol Malczyk, Karol Pustelnik i Franciszek Suknarowski.

      Galeria Sztuki Bałysówka w Tomicach, mając za patrona Wincentego Bałysa, od 2009 roku jest dzisiaj również magicznym miejscem spotykania się takich artystów jak: Jan Bednarz, Edward Figlewicz, Marcel Gałuszka, Emilia Gąsienica-Setlak, Grzegorz Giermek, Maria Koman, Janina Kurnik, Tadeusz Kurnik (KRAK), Rafał Lenart, Irena Lurie-Chudy, Marek Łasak, Tadeusz Maj, Ireneusz Młynarczyk, Grażyna Obersztyn, Józef Ogiegło, Krzysztof Pływacz, Mira Sabatowicz, Elżbieta Siwek, Joanna Szymańska, Urszula Toczko, Tatiana Tokarczuk, Roman Wróbel, Zofia Wróbel, Zbigniew Zając-Cortez, którzy przygotowali wystawę „Bałysówka źródłem sztuki”.

      Spośród dwudziestu osób, którzy wezmą udział w wystawie większość to mieszkańcy okolicznych wsi i miasta Wadowice. Przedstawią po kilka prac, zarówno malarskich jak i rzeźbiarskich, a także prace ceramiczne. Przedstawimy również plon tegorocznego pleneru, który odbył się tradycyjnie w lipcu w galerii. Tematem był autoportret, potraktowany z dużą swobodą i humorem. Zobaczcie Państwo sami. Zapraszam na wystawę. 

Mira Sabatowicz





 
 
 
 
 


lipiec
 
 Autoportret tematem Lipcowego Pleneru w Bałysówce.
 
     

        Jak co roku, od pięciu lat, w lipcu, twórcy spotykają się na jednodniowym plenerze w Bałysówce. Do tej pory odbyły się dwa plenery malarskie, jeden ceramiczny, w zeszłym roku rzeźbiarski, a w tym roku tematem pleneru był autoportret. Twórcy podeszli do tematu z dużą dozą swobody i humoru, co można zobaczyć na zdjęciach.
 
 
 
 
 



16 maj
 
 Noc Muzeów 2015. Bałysówka dla dzieci.
 


Jak co roku Bałysówka brała udział w Nocy Muzeów. W powiecie wadowickim odbywała się ona 16 maja w sobotę od 18.00 do 24.00.

Proponowaliśmy obejrzenie wystawy artystów skupionych wokół Bałysówki. Wystawy o tytule "Lustro", której wernisaż odbył się 1 maja o godz. 17.00.

Oprócz tego, jak co roku, była atrakcja dla dzieci. Tym razem było to malowanie farbami akrylowymi na kamieniach, a z tych kamieni powstał dziecięcy obraz. Każde dziecko miało przyjemność wylosowania nagrody wykonanej przez artystów Bałysówki. Wszystkie losy były pełne pełne, więc każde dziecko otrzymało drobiazg wykonany ręką artysty.



 
 
 
 
 
 
 
 
 
8 maj
 
 
"Ludzie i Miejsca" - moja indywidualna wystawa.

Wystawa „Ludzie i Miejsca” zrodziła się dzięki przyjacielowi Piotrowi, który zasugerował mi utrwalenie swoich znajomych muzyków w formie portretu artystycznego.

Ponieważ wystawę prezentuję na krakowskim Kazimierzu, dodałam jeszcze rysunki okolicznych miejsc. Dodatkiem są ceramiczne anioły.

Wernisaż wzbogacony był występami ludzi "z portretów" i wspólnym śpiewo-graniem.



 
 
 
 
 
 
 
1 maj
 
 
Wernisaż wystawy "Lustro".



 
    Temat trudny i bardzo bogaty, rozwijany w różnych epokach malarskich. Lustro należy do jednych z najstarszych wynalazków ludzkości. Obraz powstały w lustrze to obraz pozorny i symetryczny. Odwrócony, tylko my spoglądamy na siebie w ten sposób. Inni patrzą na nas bezpośrednio. Pamiętacie Alicję, która zobaczyła odwrócony, barwny świat wyobraźni, po przejściu przez lustro? Symbolika lustra jest bardzo bogata. To życie, przeznaczenie, wróżba, próżność, kruchość, ostrożność. W wierzeniach wielu kultur uważano, że odbicie człowieka w lustrze to siedlisko jego duszy. Zwyczaj zasłaniania luster w domu zmarłego, aby przechodząc w zaświaty nie wypatrzył sobie towarzysza w lustrze. Z lustra wróżono, przepowiadano przyszłość. Aż do czasów gdy powstała magiczna kula, która w magii stała się ważniejsza. Lustro to nie tylko typowe zwierciadło, każda gładka powierzchnia, która odbija rzeczywistość to iluzja lustra. To lustro wody – jeziora, stawu czy kałuży, lustro stołu, szyby. Lustro nieba, powietrza… zobaczcie sami.
PS. I dbajcie o swoje zwierciadła, rozbite da nam siedem lat nieszczęść.



Echa wystawy w internecie:

 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego